SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skrin 12376454
nr 1237 6454
Skrin
silver, Troligen Tyskland 1800-tal, invändigt förgylld. Vikt: ca 259 g. Längd: 12 cm. Höjd: 7,5 cm
måndag 25 februari 2019
kl 18:41:39
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver